Skip to content

243-245 S 11th StNewark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block1815
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,226
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
14%
Improvement Value:$247,000
86%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,896+2.0%
2024$10,681-0.2%
2023$10,698-1.7%
2022$10,887+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 12404, Page 9158

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12285, Page 9702

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6336, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 6060, Page 303