Skip to content

286-288 S 20th StNewark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block1817
Lot35.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,928
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
8%
Improvement Value:$274,600
92%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+2.0%
2024$11,098-0.2%
2023$11,116-1.7%
2022$11,313+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft5,928DeedBook 12235, Page 7622

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 6328, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 2006