Skip to content

280 11th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 1997

Property Information

Block1817
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
22%
Improvement Value:$79,000
78%
Total Assessment$101,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,860+2.0%
2024$3,784-0.2%
2023$3,790-1.7%
2022$3,857+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4673, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1887