Skip to content

280-282 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block1818
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,758
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
9%
Improvement Value:$256,200
91%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+2.0%
2024$10,483-0.2%
2023$10,500-1.7%
2022$10,686+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft5,758DeedBook 6285, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2005