Skip to content

266 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block1818
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,262
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$217,600
91%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+2.0%
2024$8,951-0.2%
2023$8,965-1.7%
2022$9,124+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft3,262DeedBook 20171, Page 4528Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12397, Page 6096

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12339, Page 9902

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6328, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,800
DeedBook 6027, Page 224