Skip to content

238-240 S 19th St

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block1818
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
74%
Improvement Value:$9,000
26%
Total Assessment$34,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$1,054-48.3%
2000$2,040+1.8%
1999$2,004+4.4%
1998$1,919+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 12489, Page 7348

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12379, Page 4531

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5546, Page 734