Skip to content

139-141 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1918

Last Sale Date
Oct 4, 2000

Property Information

Block1826
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
19%
Improvement Value:$149,200
81%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+2.0%
2024$6,845-0.2%
2023$6,856-1.7%
2022$6,977+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918