Skip to content

171 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block1826
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,289
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$209,100
87%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft4,289DeedBook 20240, Page 8374

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 20160, Page 43346Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 6227, Page 229

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 6016, Page 708

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5956, Page 19

Property Sale

Sale
$1,060
DeedBook 4518, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1907