Skip to content

164 S 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block1826
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$217,500
87%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,462+2.0%
2024$9,275-0.2%
2023$9,290+282.0%
2022$2,432+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,625DeedBook 20200, Page 2908Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,625DeedBook 20190, Page 11868Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft2,625DeedBook 12546, Page 9546Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 6248, Page 93

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6033, Page 22

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5970, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1892