Skip to content

121-123 S 9th StNewark, NJ 07107

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block1827
Lot21.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
11%
Improvement Value:$272,500
89%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,622+2.0%
2024$11,393+26.9%
2023$8,980-1.7%
2022$9,139+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,830DeedBook 20220, Page 2158Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,830DeedBook 12498, Page 1003Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014