Skip to content

47-51 Morris Ave

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block1839
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+2.0%
2024$6,274-0.2%
2023$6,284-1.7%
2022$6,395+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 46860Recorded5/31/2017