Skip to content

28 1st StNewark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block1840
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$3,225+1.8%
2006$3,169+4.6%
2005$3,028+42.8%
2004$2,121+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 6223, Page 276