Skip to content

407 Central Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1846
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,149
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
32%
Improvement Value:$151,800
68%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488+2.0%
2024$8,321-0.2%
2023$8,334-12.3%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,149DeedBook 20210, Page 95430

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 39638Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 5439, Page 570