Skip to content

49 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block1846
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
26%
Improvement Value:$60,700
74%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,118+2.0%
2024$3,057-0.2%
2023$3,062-1.7%
2022$3,116+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 20160, Page 69629Recorded8/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1912