Skip to content

124 Dickerson StNewark, NJ 07107

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block1847
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
20%
Improvement Value:$77,100
80%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,685+2.0%
2024$3,612-0.2%
2023$3,618-1.7%
2022$3,682+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,500
Sq Ft1,232DeedBook 20190, Page 76543Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 5760, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1997