Skip to content

128 Dickerson St

Newark, NJ 07107

Built 1997

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block1847
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
19%
Improvement Value:$77,100
81%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+2.0%
2024$3,530-0.2%
2023$3,536-1.7%
2022$3,599+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

To:

Sq Ft1,232DeedBook 20180, Page 27181

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 5930, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1997