Skip to content

23 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1997

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Mar 5, 2001

Property Information

Block1847
Lot1.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
17%
Improvement Value:$101,200
83%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+2.0%
2024$4,563-0.2%
2023$4,570-1.7%
2022$4,651+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5760, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1997