Skip to content

56-58 2nd StNewark, NJ 07104

Built 1997

Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1847
Lot1.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$1,650+3.7%
2013$1,591+4.7%
2012$1,520+16.1%
2011$1,309+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997