Skip to content

68 S 9th StNewark, NJ 07107

Built 1930
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block1855
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$125,600
86%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,861+112.2%
1999$2,291+4.4%
1998$2,194+5.7%
1997$2,075+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,475
DeedBook 5527, Page 750

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4630, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1930