Skip to content

80 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block1859
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,934
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
6%
Improvement Value:$226,100
94%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+2.0%
2024$8,966+29.1%
2023$6,945+26.0%
2022$5,514+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$422,000

To:

Sq Ft3,934DeedBook 20211, Page 4156

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 12313, Page 3988

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 6348, Page 771

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6001, Page 693

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5246, Page 427

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5090, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1910