Skip to content

103-105 S 12th

Newark, NJ 07107

Built 2011

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block1859
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
8%
Improvement Value:$255,600
92%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+2.0%
2024$10,397-0.2%
2023$10,414-1.7%
2022$10,598+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft5,700DeedBook 20210, Page 65579

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 12482, Page 7760Recorded2/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 2011