Skip to content

65-69 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1900
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block185
Lot11.03
QualifierC1101
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7702

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,200
83%
Improvement Value:$20,800
17%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+2.0%
2024$4,623-0.2%
2023$4,630-1.7%
2022$4,712+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$880,000

To:

DeedBook 5608, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1900