Skip to content

115-117 S 14th

Newark, NJ 07107

Built 2005

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block1861
Lot9.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,252
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
11%
Improvement Value:$180,100
89%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+2.0%
2024$7,586-0.2%
2023$7,599-1.7%
2022$7,733+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft5,458DeedBook 12468, Page 842

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6289, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2005