Skip to content

127-131 S 15th S

Newark, NJ 07107

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block1862
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage743
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
24%
Improvement Value:$350,000
76%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,513+2.0%
2024$17,167-0.2%
2023$17,195-25.9%
2022$23,199+224.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 20190, Page 68294Recorded7/24/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5465, Page 202