Skip to content

73-75 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$3,025,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block186
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$427,500
45%
Improvement Value:$522,500
55%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,129+2.0%
2024$35,416-0.2%
2023$35,473-22.2%
2022$45,600-39.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,025,000

To:

DeedBook 20250, Page 25667

Property Sale

Sale
$2,340,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 58491Recorded7/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$2,210,000

To:

DeedBook 12140, Page 3764

Property Sale

SaleMulti
$160,000

To:

DeedBook 4745, Page 536