Skip to content

499-505 West Market St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1872
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
2%
Improvement Value:$915,800
98%
Total Assessment$933,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,501+2.0%
2024$34,801
Property History

Property Sale

Sale
$0