Skip to content

20 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2009

Property Information

Block1873
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
10%
Improvement Value:$185,500
90%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+2.0%
2024$7,669-0.2%
2023$7,681-1.7%
2022$7,817+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5949, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5829, Page 71

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5143, Page 83