Skip to content

45 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2018

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block1874
Lot22.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
16%
Improvement Value:$202,400
84%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,123+3.0%
2020$8,860+563.6%
2019$1,335+3.5%
2018$1,290+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 20180, Page 53348

Property Built

Built

Year Built: 2018