Skip to content

41-43 5th St

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 2, 2012

Property Information

Block1876
Lot24.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,942
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
7%
Improvement Value:$232,100
93%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+2.0%
2024$9,335-0.2%
2023$9,350-1.7%
2022$9,515+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft4,942DeedBook 12398, Page 4114

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6389, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 2006