Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
286 Sussex AveNewark, NJ 07107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2023
Property Information
Block1879
Lot37.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34
Building Details
Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage738
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$78,200
20%
Improvement Value:$311,800
80%
Total Assessment$390,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,832 | +2.0% |
| 2024 | $14,539 | -0.2% |
| 2023 | $14,570 | — |
Property History
No events match the selected filters.