Skip to content

280 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Built 2004

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block1879
Lot39.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,270
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
10%
Improvement Value:$198,600
90%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,363+2.0%
2024$8,198-0.2%
2023$8,211-1.7%
2022$8,356+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft4,270DeedBook 20250, Page 34481

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 6210, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 2004