Skip to content

321-323 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 20, 2006

Property Information

Block1886
Lot33.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,642
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
8%
Improvement Value:$270,900
92%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+2.0%
2024$10,975-0.2%
2023$10,993-1.7%
2022$11,187+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft5,642DeedBook 6357, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 2006