Skip to content

95 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2019

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block1887
Lot54.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description9
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,124
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
12%
Improvement Value:$282,200
88%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$12,208+736.6%
2021$1,459+1.8%
2020$1,433+3.7%
2019$1,381+3.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft3,124DeedBook 20190, Page 3332Recorded1/11/2019