Skip to content

470-476 Orange StNewark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$1,365,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1888.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
22%
Improvement Value:$603,500
78%
Total Assessment$773,500

Sale
$1,365,000

To:

DeedBook 20200, Page 26892

Property Sale

Sale
$1,365,000
DeedBook 12289, Page 2887