Skip to content

69-71 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2006

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block1888
Lot29.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
8%
Improvement Value:$191,700
92%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+2.0%
2024$7,795-0.2%
2023$7,808-1.7%
2022$7,946+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft4,016DeedBook 12355, Page 7138

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6329, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5757, Page 530