Skip to content

115 Madison St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 2, 2007

Property Information

Block188
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SST3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
40%
Improvement Value:$105,100
60%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+2.0%
2024$6,572-0.2%
2023$6,583-1.7%
2022$6,699+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 12021, Page 3947

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6351, Page 738

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5345, Page 289

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4617, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1897