Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
15 S 14th St
Newark, NJ 07107
Last Sale Date
Dec 5, 2017
Property Information
Block1899
Lot6
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$76,200
100%
Total Assessment$76,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2019 | $2,713 | +3.5% |
| 2018 | $2,621 | +4.0% |
| 2017 | $2,521 | +6.7% |
| 2016 | $2,363 | +5.0% |
Property History
No events match the selected filters.