Skip to content

627-633 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block18
Lot39.01
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description13.2%WHOLE FOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,040,400
33%
Improvement Value:$2,156,100
67%
Total Assessment$3,196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$121,563+2.0%
2024$119,166
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015