Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
14 Central Ave
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2002
Property Information
Block18
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$212,800
82%
Improvement Value:$48,200
18%
Total Assessment$261,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,926 | +2.0% |
| 2024 | $9,730 | -0.2% |
| 2023 | $9,746 | -4.8% |
| 2022 | $10,241 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.