Skip to content

625 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block1900.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
92%
Improvement Value:$3,600
8%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,624+2.0%
2024$1,592-0.2%
2023$1,594-1.7%
2022$1,623+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 12443, Page 4988