Skip to content

607-609 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block1900
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
10%
Improvement Value:$496,000
90%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,932+2.0%
2024$20,519-0.2%
2023$20,552-1.7%
2022$20,915+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20190, Page 63839

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6105, Page 705

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5737, Page 713

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5081, Page 577

Property Sale

Sale
$5,000