Skip to content

15-19 Hedden PlNewark, NJ 07107

Industrial

Last Sale Price
$11,250
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block1901.01
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
44%
Improvement Value:$165,600
56%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+2.0%
2024$10,927-0.2%
2023$10,944-1.7%
2022$11,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,250

To:

DeedBook 5722, Page 490

Property Sale

Sale
$4,218
DeedBook 4543, Page 117