Skip to content

32 N 14th StNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block1901.03
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$39,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,487+2.0%
2024$1,458-0.2%
2023$1,460-1.7%
2022$1,486+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

DeedBook 20250, Page 9675

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 20220, Page 29111Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20210, Page 33063Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$33,219

To:

DeedBook 6025, Page 734