Skip to content

8-10 N 13th StNewark, NJ 07107

Built 1992

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block1901
Lot1.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
11%
Improvement Value:$178,800
89%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,625+2.0%
2024$7,475+32.5%
2023$5,642-1.7%
2022$5,742+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20220, Page 26488

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 12528, Page 1691Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6092, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1992