Skip to content

12 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1992

Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block1902
Lot1.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
16%
Improvement Value:$129,200
84%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815+2.0%
2024$5,700-0.2%
2023$5,709-1.7%
2022$5,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1992