Skip to content

51 Gray StNewark, NJ 07107

Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Oct 22, 2022

Property Information

Block1904
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$2,092+13.3%
2003$1,846+0.3%
2002$1,841+1.4%
2001$1,815+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft868DeedBook 20240, Page 13743

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4426, Page 135

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4426, Page 135