Skip to content

138-140 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block1906
Lot17.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,914
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
11%
Improvement Value:$200,100
89%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+2.0%
2024$8,354-0.2%
2023$8,368-1.7%
2022$8,516+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 20170, Page 77315Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 12491, Page 8564Recorded4/21/2014

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 12472, Page 8038Recorded12/11/2013

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6176, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 2000