Skip to content

199 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1957

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 16, 2025

Property Information

Block1911.01
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,011
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
15%
Improvement Value:$103,500
85%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+2.0%
2024$4,559-0.2%
2023$4,567-1.7%
2022$4,647+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,011DeedBook 20250, Page 56410

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,011DeedBook 20230, Page 58088

Property Built

Built

Year Built: 1957