Skip to content

229 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 2007

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1912.01
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,268
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
9%
Improvement Value:$189,700
91%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+2.0%
2024$7,773-0.2%
2023$7,785-1.7%
2022$7,923+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft4,268DeedBook 20220, Page 73708

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 12300, Page 6224

Property Sale

Sale
$499,500
DeedBook 12099, Page 6003

Property Built

Built

Year Built: 2007