Skip to content

297 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Vacant Land

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block1912.01
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$456+1.9%
2024$447-0.2%
2023$448-1.7%
2022$456+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 20200, Page 60490

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5734, Page 480